24 illegale IPTV websites offline
Na de recente uitschakeling van 15 illegale IPTV-websites bij één hostingprovider, heeft BREIN doorgepakt. Afgelopen week zijn er nog eens 24 illegale websites offline gegaan na gerichte acties.
Valse gegevens en directe interventie
De actie richtte zich onder meer op drie clusters van IPTV-diensten met negen domeinen die na controle door SIDN (Stichting Internet Domeinregistratie Nederland) ontoegankelijk zijn gemaakt toen bleek dat de registratiegegevens vermoedelijk onjuist waren. Daarnaast werden 15 websites die illegale IPTV-abonnementen verkochten direct aangepakt via de hostingprovider.
Wanneer aanbieders van illegale IPTV-abonnementen proberen anoniem te blijven door valse gegevens op te geven, biedt de verificatieprocedure van SIDN uitkomst. Als de registrant niet binnen 3 werkdagen na een verzoek de juiste gegevens aanlevert, kan SIDN het domein ontoegankelijk maken.
Ook wanneer een website geen directe Nederlandse connectie heeft via de domeinnaam, maar wel in Nederland gehost wordt, kan BREIN effectief ingrijpen. BREIN kan dan de hostingprovider verzoeken de illegale dienst te beëindigen. Overigens kan BREIN dergelijke verzoeken (al dan niet via zusterorganisaties) ook doen als een website in het buitenland gehost staat. De internationaal erkende Trusted Flagger status onder de Europese Digital Services Act helpt daarbij.
Veel van de handhaving door BREIN start bij tips uit de achterban, maar technologie speelt een steeds grotere rol. Met geautomatiseerde systemen scant BREIN structureel het internet en het hostinglandschap op inbreukmakende content, variërend van IPTV tot illegaal aanbod van e-books, muziek en games etc. Deze ‘batch-acties’, waarbij meerdere sites tegelijk offline gaan, zijn vaak het directe resultaat van geautomatiseerd speurwerk.
Hoewel sommige diensten proberen door te starten vanuit het buitenland, stopt een groot deel definitief na acties van BREIN. Directeur Bastiaan van Ramshorst: “Het is soms een ‘Whack-a-Mole’ game, maar het consequent dwarszitten van illegaal aanbod werpt wel degelijk vruchten af. Mocht een dienst uitwijken naar een niet-meewerkende ‘bulletproof’ host in het buitenland, dan rest altijd nog de mogelijkheid om blokkering van de dienst te vorderen via Nederlandse internetproviders.”